YOUNGSTER

Od 1 września uczniowie klasy 8 SP w Marianowie biorą udział w programie nauki języka angielskiego „Youngster”.

Program „Youngster” organizowany jest przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z wydawnictwem Macmillan oraz Gminą Marianowo. Program adresowany jest do wszystkich chętnych uczniów klas 8 szkół podstawowych gmin wiejskich, w tym zwłaszcza tych pragnących kontynuować naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, kończących się maturą. Zajęcia prowadzone  są w wymiarze 90 godzin w ciągu roku szkolnego dla każdej z grup. Wydawnictwo Macmillan zapewnia dla każdej z grup podręczniki, zeszyty ćwiczeń i inne pomoce dydaktyczne. Ponadto szkoła uzyskuje każdego roku dodatkowe wyposażenie (słowniki, readersy, płyty CD i DVD, resorurce packi, itp.). Na zajęciach w ramach Programu „Youngster” zabronione jest robienie klasówek, odpytywanie, zadawanie prac domowych, stawianie ocen, a więc wszystkich tych elementów, które w szkole służą zazwyczaj do dyscyplinowania uczniów i ich szeregowania.

Zajęcia j. angielskiego są odpłatne dla uczniów w wysokości 5 zł/m-c. Środki pozyskane w ten sposób są przeznaczone na potrzeby szkoły, a zwłaszcza potrzeby  „Youngstera” (np. kopiowanie materiałów, dodatkowe pomoce dydaktyczne, nagrody na zakończenie roku szkolnego, itp.).

W trakcie trwania roku szkolnego uczniowie piszą 3 testy Progress. Testy to nie tylko możliwość sprawdzenia własnych umiejętności, ale także szansa na nagrodę, ponieważ co roku otrzymują ją najlepsi uczniowie z każdej szkoły. Dodatkowo organizowany jest również konkurs na najlepszego ucznia i wiodącego nauczyciela. O wyborze najlepszych uczniów wśród wszystkich uczestników programu „Youngster” decyduje największy przyrost wiedzy   uzyskany w testach oraz  najlepszy wynik końcowy. Najlepsi uczniowie uzyskują stypendium na pokrycie kosztów kursu (obozu) językowego.

„Youngster” nie jest programem przygotowującym uczniów do egzaminu gimnazjalnego (prowadzenie tego rodzaju zajęć jest wręcz zabronione i może skutkować zakończeniem współpracy z gminą), to efekty zajęć są widoczne, ponieważ średni wynik punktów z egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego uczniów uczęszczających na dodatkowe zajęcia jest wyższy niż pozostałych.

Zajęcia realizowane w ramach Programu, to nie tylko dodatkowe źródło wiedzy. To również motywacja aktywizacja uczniów do dalszej nauki oraz zwiększenie ich świadomości w zakresie edukacji.