Wycieczka do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.

5 lutego bieżącego roku szkolnego uczniowie klas I i II naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach edukacyjno – dydaktycznych  w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.

Pierwsze spotkanie z p. Tadeuszem Leśnikiem  rozpoczęło się od zajęć terenowych podczas których rozpoznawaliśmy tropy leśnych zwierząt na śniegu, poznaliśmy iglaste gatunki drzew występujące w naszym najbliższym terenie, w Polsce oraz na świecie. Następnie przeszliśmy do sali ekosystemów w budynku TOEE.

W formie multimedialnej dowiedzieliśmy  się wszystkiego o budowie lasu i rodzajach łąk, o ochronie przyrody oraz o najcenniejszych gatunkach roślin i zwierząt. W gablotach na parterze oglądaliśmy  profile glebowe  Puszczy Wkrzańskiej. Na piętrze mogliśmy poznać podstawowe gatunki szkodników, które bytują na drzewach liściastych i iglastych. Sala ekosystemów dała nam  możliwość poznania z bliska przyrody z pobliskiego rezerwatu przyrody Świdwie.

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zajęcia w laboratorium chemicznym. I tam się działy „cuda”. We wszystkich  doświadczeniach  „głównym bohaterem” był ciekły azot. Mroziliśmy balony, ręce i włosy. Jedliśmy  moczone w ciekłym azocie chrupki kukurydziane. Odważnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało.

Miłym zakończeniem wycieczki było pieczenie kiełbasek na  ognisku oraz bitwa na śnieżki.