Zaświeć się na niebiesko! Dla autyzmu!

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. i miał na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

W naszym przedszkolu grupa Wesołych Promyczków ( 3-4latków ) 1 kwietnia solidaryzowała się z osobami cierpiącymi na autyzm , ze względu na to, że wśród przedszkolaków z tej grupy jest chłopiec Tymon objęty tą chorobą. Postanowiliśmy przygotować dla niego niespodziankę pod hasłem Zaświeć się na niebiesko! Dla autyzmu! Wszystkie dzieci z naszej grupy zostały poproszone o ubranie się w tym dniu w kolorze niebieskim. Przygotowania trwały cały tydzień. W tematykę wprowadził dzieci film „AmazingThingsHappen”, który miał na celu podnieść świadomość dzieci, budować zrozumienie i akceptację nad innością ludzi objętych autyzmem. Odbywały się tematyczne zajęcia, rozmowy i pogadanki na temat autyzmu. Dzieci wykonywały wiele niebieskich prac plastycznych i  kartpracy z symbolami autyzmu.  Bawiły się niebieskimi balonami, rękawicami, woreczkami. Były zagadki, zabawy i zajęcia muzyczno-ruchowe. Nasz bohater Tymon aktywnie włączał się do wszystkich działalności. Miłym akcentem tego dnia była wizyta uczniów klasy drugiej, którzy, solidaryzując się z nami, przyszli złożyć Tymonowi życzenia i wręczyli upominek. Tymon w podziękowaniu poczęstował starszych kolegów słodyczami i przeprowadził ich swoją niebieską trasą. Dodatkową atrakcją był tort w kształcie żarówki, który wszyscy ze smakiem zajadali. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas również mama Tymona, która nie ukrywała wzruszenia i radości. To był bardzo udany, niebieski dzień i co najważniejsze Tymonowi uśmiech nie znikał z twarzy. A kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.