Dzień Kolorowej Skarpetki dla Zosi

21 marca to dzień, który patronuje rozpoczynającą się wiosnę, ale także narodziny ludzi niezwykłych- ludzi z Zespołem Downa. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki. Wkładając je nie do pary ludzie okazują solidarność z tymi osobami i ich rodzinami. Skarpetki mogą być  w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z Zespołem Downa.

W naszym przedszkolu Dzień Kolorowej Skarpetki świętowaliśmy 23 marca. Było to wyjątkowe święto dla Zosi Wiśniewskiej z grupy 0a. Transparenty, dekoracje, korytarz z kolorowych skarpetek oraz balony przywitały wszystkich już od samego rana. Do akcji włączyły się wszystkie grupy przedszkolne, ale także uczniowie ze szkoły podstawowej. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice Zosi, pani dyrektor i pani pedagog. Naszą Zosieńkę odwiedziły również przedszkolaki z grup 3-4 latków, 4-5 latków i klasy I. Wszyscy przyszli z prezentami i serdecznymi życzeniami dla Zosi.

Podczas spotkania dzieci z grupy 0a obejrzały filmik o tym czym jest Zespół Downa, wspólnie zaśpiewały piosenkę. Następnie miały do wykonania kilka skarpetkowych zadań- odszukanie pochowanych w sali skarpetek, szukanie drugiej części skarpetki i wspólne kolorowanie dużej skarpety. Zosia dumnie zachęcała wszystkich do wspólnych zabaw, do których chętnie włączyli się również jej rodzice. Dla gości i dzieci rodzice Zosi przygotowali tort, który wszystkim bardzo smakował. Zosia swoim gościom podziękowała słodyczami. Nie ukrywała radości, wręcz czuła się gospodynią imprezy. ZOSIU BRAWO TY!!!